پرستاري
پرستاري

پرداختن به مسئله سالمندان با توجه به تبديل جوامع سنتي به جوامع صنعتي و تبعات اقتصادي فرهنگي اخلاقي آن بيش از پيش بايد مورد توجه قرار گيرد. همچنين با توجه به اين كه شمار سالمندان رو به افزايش است بايد توجه ويژه اي به مراقبت از سالمند و پرستاري از سالمند در منزل شود.
حوادث و موضوع ايمني سالمندان از مواردي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد همه ساله تعداد زيادي از افراد بالاي 65 سال دچار زمين خوردگي و آسيب فيزيكي مي شوند كه بيشتر آنها در منزل و اطراف آن مثلا در حياط خانه رخ مي دهد. عوامل متعددي مي تواند باعث زمين خوردن و به دنبال آن صدمه ها و آسيب شود.
خانواده محترم آيا تصور مي كرديد كه يكي از شايعترين علت هايي كه باعث ناتواني يا حتي مرگ در سالمندان مي شود مي تواند زمين خوردن باشد ؟ آيا مي دانيد زمين خوردن سالمندان بعداز بيماري هاي سكته قلبي و مغزي ، سرطان ها ، عفونت هاي تنفسي و ديابت ، پنجمين علت مرگ در سالمندان است ؟ آيا مي دانيد بيشتر از نيمي از اين زمين خوردن در خانه اتفاق مي افتد ؟
افتادن (سقوط ) حدود دو سوم از حوادث سالمندان را تشكيل مي دهد. براساس آمار،سقوط40درصددرسالمندانبالاي 65سال و حدود 60 درصددر سالمندان بالاي 75 سال رخ مي دهد . در ايران علت 50 درصد آسيب هاي فيزيكي سالمندان، زمين خوردن است .
زمين خوردن سالمندان در حالي كه چندان به چشم نمي آيد مشكل بسيار مهمي است زيرا يا باعث ناتواني سالمند مي شود و يا به ويژه در سالمندان بالاي 80 سال منجر به مرگ وي مي شود . بيشترين صدمه هنگام زمين خوردن در لگن، استخوان ران و كوفتگي عضلات و گاهي شكستگي در مهره هاي كمر است. ترس از زمين خوردن دوباره به دنبال يك بار زمين خوردن از عوامل بي تحركي و نگراني در سالمندان است كه آن هم عواقب بد و زمين گيري در سالمندان را به دنبال دارد.
ناتواني سالمند در خانواده باعث مشكلات بسيار زيادي هم براي خانواده و هم براي سالمند مي شود . اگر زمين خوردن باعث ناتواني سالمند شود اولا سالمند براي كارهاي شخصي وابسته به شما خواهد شد و علاوه بر اينكه يك نفر مدام بايد در كنار او باشد مجبور خواهيد شد هزينه گزافي پرداخت نماييد. با همه اين تفاسير وابسته شدن سالمند به خانواده باعث مشكلات روحي و رواني بدخلقي و افسردگي او خواهد شد .
بنابراين مي توان با مراقبت بيشتر در منزل و ترجيحا بهره گيري از پرستار سالمند در منزل از مراكز تخصصي و با مجوز رسمي و مناسب سازي محيط زندگي سالمند از اين مشكل به ظاهر بي اهميت ولي خطرناك جلوگيري كرد
.
چرا سالمندان زمين مي خورند ؟

دو علت مهم زمين خوردن در سالمندان يكي مصرف داروها ، مشكلات جسمي و روحي مربوط به خود آنهاست و ديگري به دليل نامناسب بودن فضا و چيدمان و محيط خانه و محل زندگي سالمند است . بنابراين با مناسب سازي فضاي خانه مي توانيم از مشكل مهم زمين خوردن جلوگيري كنيم .
سالمندان ممكن است به خاطر مشكلات پروستات يا مصرف بعضي داروها يا مشكلات كليوي در طي شب چندين بار دستشويي بروند . از طرفي ممكن است مشكلات بينايي داشته باشند يا به خاطر استفاده از داروهاي خواب آور و آرامبخش ، دچار كاهش هوشياري شوند و دقت آنها هنگام راه رفتن در منزل كاهش يابد . برخي داروها مثل داروهاي قلبي ممكن است باعث افت فشارخون وضعيتي ايجاد كند يا داروهاي ديابت باعث افت قند شده و باعث سقوط سالمند شوند . از دلايل ديگر زمين خوردن سالمندان، مشكلات مفصلي ، ضعف و درد در عضلات و استخوا ن هاست كه باعث اشكال در راه رفتن آنها مي دهد و باعث زمين خوردن آنها مي مي شود.
شرايط محيط زندگي سالمندان، از فرش و كفپوش اتاق تا نور كافي در پله ها و اتاق محل زندگي، در سلامت جسمي و فيزيكي آنها بسيار موثر است. با استفاده از كفپوش هاي مناسب براي اتاق، نورپردازي مناسب و پله ها و ايجاد تغييراتي كوچك در چيدمان وسايل منزل، مي توان محيط را به نحوي مناسب براي زندگي سالمند آماده كرد تا امكان زمين خوردن و آسيب فيزيكي به حداقل برسد
.
ويژگي هاي اتاق خواب سالمند:

اتاق حتما داراي پنجره باشد و فضا كافي براي حركت دادن و جابجا كردن ويلچر موجود باشد. و حتما حمام در اتاق سالمند يا نزديك به آن باشد. كنار يا بالاي تخت سالمند زنگ قرار بگيرد تا در صورت نياز سالمند به كمك اهالي خانه و پرستار سالمند در منزل بلافاصله متوجه شوند. همچنين نور كافي براي مطالعه سالمند در رختخواب فراهم شود.

سرويس بهداشتي مطلوب سالمند:

طراحي اين مكان بايد به صورتي انجام شود كه حركت ويلچر به راحتي امكا پذير باشد. وامكانات مناسب براي افراد معلول نيز در نظرگرفته شود.
سينك ها نيز بايد داراي شير آب گرم وسرد باشند و در كنار كليه ديوارها ميله هاي حمايتي موجود باشند كه سالمند بتواند با كمك گرفتن از آنه به راحتي حركت كند.
وجود زنگ در اين محيط ها نيز براي باخبر شدن پرستار سالمند در منزل از درخواست كمك سالمند ضروري است
.سالن و اتاق نشيمن:

بايد داراي نور كافي بوده و همچنين دور تا دور ديوارها همانند سرويس بهداشتي داراي ميله باشد تا سالمند بتواند براي راه رفتن و حركت كردن از آن ها كمك بگيرد. همچنين وجود يك كاناپه راحتي براي استراحت سالمند بسيار ضروري است. همچنين تا جاي ممكن استفاده از سراميك و سنگ براي كف سالن ها مي تواند براي مراقبت از سالمند خطرساز باشد و خطر شكستگي و افتادن را افزايش مي دهد. و استفاده از موكت حداقل در مسير حركتي سالمند مي تواند به مقدار قابل توجهي اين خطرات رو كاهش دهد. در تمامي پنجره ها نيز وجود نرده بسيار ضروري است.
در نهايت با رعايت موارد گفته شده و همچنين توجه به نيازهاي رواني و عاطفي سالمند مراقبت از سالمند و پرستار سالمند در منزل بسيار ساده تر شده و منجر به بهبود كيفيت زندگي اين عزيزان خواهد شد


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۲:۲۸:۵۸ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]

بيشتر افرادي كه تحت مراقبت قرار مي گيرند، محيط خانه را ترجيح مي دهند. از بين حدود ده ميليون سالمند آمريكايي كه تحت مراقبت قرار دارند، حدود هفت ميليون در خانه ي خود يا در خانه ي يكي از اعضاي خانواده يا يكي از دوستان هستند (به همراه پرستار سالمند يا بدون پرستار سالمند نوعي از نگهداري سالمند در منزل ).

بيشتر افراد سالمند خانه شان را به زندگي در يك مركز مراقبت از سالمندان ترجيح مي دهند. آن ها در محيط هاي آشنا احساس امنيت و آرامش مي كنند و خانه بهترين مكان براي حمايت از آن هاست.

اغلب تصميم به نگهداري سالمند در منزل، با توجه به سرمايه ي در دسترس گرفته مي شود. براي يك زن بسيار به صرفه تر است كه همسرش را در خانه نگه دارد تا اين كه ماهيانه 3 تا 6 هزار دلار به يك مركز مراقبت از سالمندان بپردازد! همچنين براي يك دختر، بسيار كم هزينه تر و دوست داشتني تر است كه مادر بيوه اش را به خانه ي خود بياورد به جاي اينكه او را به مركز مراقبت از سالمندان ببرد. به علاوه نگهداري از والدين يا همسرمان امري است كه ما آن را وظيفه ي اخلاقي خود مي دانيم. يك پرستار سالمند خوب ياور خوبي در انجام اين وظيفه خواهد بود.

براي بسياري از سالمنداني كه تحت مراقبت هاي طولاني مدت قرار مي گيرند،جهت نگهداري سالمند خانه يك محيط ايده آل است. اگرچه آن ها در خانه بستري هستند اما مي توانند به زندگي فعال خود ادامه دهند؛ به كليسا بروند، با نوه هاي خود بازي كنند، بنويسند و علايق خود را دنبال كنند و اگر پرستار خوبي انتخاب كنند، از هم‌نشيني با پرستارشان لذت ببرند. مراقبت از سالمندانتان كه يا توسط خودتان يا توسط پرستار سالمند انجام مي‌شود ممكن است شامل گهگاهي تميز كردن خانه و خريد باشد. همچنين كمك به اين كه سالمندانتان از تخت خواب بلند شوند، لباس بپوشند و حمام كنند.

نياز به كمك مداوم به يك سالمند در فعاليت هاي روزانه اش يا نياز به مراقبت گسترده تر ، نگهداري سالمند در منزل را غيرممكن مي سازد. اين وضعيت منتهي به پيدا كردن يك محل نگهداري ديگر براي سالمندان مي شود. گزينه ديگر بازهم كمك گرفتن از يك پرستار سالمند مجرب و دلسوز است.

اگر سرمايه ي كافي براي استخدام پرستاري كه به خانه بيايد داشته باشيم، نيازي به انتقال آن ها به مركز مراقبت از سالمندان نيست.

با برنامه ريزي و تهيه ي سرمايه ي لازم براي نگهداري سالمند در منزل ، نيازي نيست كه عزيزمان را به مركز مراقبت از سالمندان ببريم. قدري تدبير مي‌خواهد و نظم!


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۹:۵۱ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]

پرستاري از كودك نعمتي براي والدين است و مي تواند به زودتر مستقل شدن كودك كمك كند كه شود اما شما بايد او را خوب بشناسيد. پرستار كودك براي نشستن در كنار كودك كه شب خواب است و بيدار نمي شود، كافي است كه عاقل و قابل اعتماد باشد ولي براي نوزادان وكودكان زير پنج ماه كه ممكن است شب بيدار شوند، پرستار كودك بايد كسي باشد كه او را بشناسند و دوستش داشته باشند. اغلب بچه ها هنگام بيدار شدن از خواب در صورت ديدن فردي غريبه، وحشت زده مي شوند.

دقت كنيد براي پرستاري از كودك، پرستار بايد بچه ها را دوست داشته باشد و زبان شان را بفهمد و با مهرباني با آن ها رفتار كند. بنابراين قبل از مشغول به كار شدن، پرستار كودك را استخدام كنيد تا در خانه باشيد و رفتارش را ببينيد. مي توانيد در مورد پرستار كودك از طريق آژانس هاي قابل اعتماد، اقدام كنيد.

پرستاري بيشتر از سن، به بلوغ و روحيه مرتبط است. بهتر است براي اين كه كارها درست انجام شوند، براي پرستار كودك دفتر يادداشتي تهيه كرده و كارهاي روزمره كودك و چيزهايي را كه ممكن است به زبان خودش بخواهد، شماره تلفن هاي همسايه و پزشك براي كمك در مواقع اضطراري، ساعات خواب، جاي كهنه ها، لباس خواب ها و ساير لوازم ضروري و هر اطلاعاتي را كه به پرستار كودك براي بهتر انجام دادن كارش كمك مي كند، بنويسيد. از همه اين ها مهم تر شناخت شما از پرستار كودك و اعتماد شما به وي است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۰۷:۴۳ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]

۱) برنامه ريزي صحيح :

وقتي شما يك كودك تنها داريد برنامه ريزي سخت است اما هنگامي كه دوقلو داريد همه چيز بايد در يك برنامه ريزي صحيح گنجانده شود. تغذيه و خواب كودك را طبق يك برنامه انجام دهيد.پرستار بچه

۲) شما مي توانيد هر دو نوزاد را همزمان شير بدهيد :

اگر شما شير داريد، مي توانيد هر دو بچه همزمان در هر سينه تغذيه كنيد، اما اين طول مي كشد و به هماهنگي و صبر نياز دارد. يكي از محققان مي گويد: يكي از دوقلوها از شير مادر و ديگري از بطري تغذيه در يك زمان استفاده كنند.

۳) يك تختخواب بچه در آغاز براي هر دو نوزاد :

دوقلوها در ابتدا قطعاً در گهواره باقي مي مانند. زماني كه آن ها نزديك يكديگر مي خوابند، خواب بهتري دارند. بنابراين يك تخت مشترك را براي آنها در نظر بگيريد تا در دوران كودكي خود در آن حركت كنند. فقط زماني كه بزرگتر مي شوند براي آنها دو صندلي ماشين در نظر بگيريد.پرستار كودك

۴) نوزادان دوقلو بيشتر احتمال دارد كه مشكلات تنفسي داشته باشند :

دوقلوها به احتمال زياد، زودتر و با وزن كم تر متولد مي شوند. تولد زودرس اغلب سبب مشكلات تنفسي در ريه ي اين نوزادان مي شود. البته اين بدين معنا نيست كه دوقلوهاي نارس مشكل تنفسي دارند.پرستار كودك

۵) دوقلوها همه چيز را به اشتراك مي گذارند :

اگر يك دوقلو داراي يك عفونت مسري باشد، ممكن است ديگري نيز از او بگيرد. پدر و مادرهايي كه دوقلو دارند زماني كه يكي از آن ها با يك بيماري مسري متولد مي شود، بلافاصله بعد از تولد، آن ها را از هم جدا كنند. براي مثال زماني كه يكي از دوقلوها آبله مرغان داشته باشد، شما مي توانيد آن ها را از هم جدا كنيد و با اين كار احتمال خطر را كاهش دهيد.پرستار كودك

۶) ممكن است شبيه باشند، اما رفتار آن ها متفاوت است :

تفاوت بين دوقلوها را تشويق كنيد و هرگز آنها را با يكديگر مقايسه نكنيد. بيشتر كودكان داراي نقاط ضعف و قوت هستند. دوقلوها از اين قاعده مستثني نيستند. جدا شدن دوقلوها در نهايت مفيد است. زيرا به نفع خودشان است و در گروه همسالان و دوستان مي توانند به صورت مستقل به فعاليت بپردازند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۸:۰۰ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]

در مصاحبه با پرستار بچه بايد عادتهاي غذايي كودك ، ويژگيهاي رفتاري ، حساسيتهاي غذايي و مواردي از اين دست به پرستار گوش زد شود.

پيشتهاد ميشود كه مادر بچه در مورد محل قرار گرفتن تلفنهاي تماس ضروري ، داروهاي بچه ، دفترچه بيمه و … پرستار را مطلع كند تا در شرايط اضطراري پرستار به موقع به كودك كمك كند.

براي برقراري ارتباط بين كودك و پرستار بچه والدين بايد به اين دو نفر كمك كنند ، اگر انتخاب پدر و مادر در مورد پرستار خوب و مناسب باشد پيشنهاد مي شود از تعويض پرستار فرزندشان خودداري كنند ، زيرا به دليل دلبستگي بچه به پرستارش امكان دارد مشكلات روحي برايش ايجاد شود.

 

شركت پاك زيست تهران ، با چندين سال سابقه و برخورداري از كادري مجرب و حرفه اي ، بهترين پرستار بچه را در اختيار دارد كه علاوه بر نگهداري و مراقبت از فرزند دلبند شما ، به وي آموزشهاي درسي مانند رنگها ، حروف ، اسم اشيا و… مناسب هر سني را خواهند داد. از مهمترين ويژگي پرستاران معرفي شده توسط ما ، تحصيلات و صبر و مهرباني آنهاست كه در رشد مناسب كودك شما موثر است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۶ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۶:۵۳ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]

 

سالمندي دوره اي حساس از زندگي است كه فرد را مستعد ابتلا به بيماري هاي زيادي مي كند. بيماري در هر سني سراغ انسان ها مي آيد اما بيماري هايي وجود دارند كه خاص دوران سالمندي اند و در دوران جواني به ندرت ديده مي شوند.

بروز بسياري از بيماري ها را مي توان با معاينه هاي دوره اي به تاخير انداخت يا به خوبي آنها را كنترل كرد ولي بيماري هايي هم هستند كه دانشمندان با وجود سال ها مطالعات و تلاش، هنوز نتوانسته اند مانع بروز آنها شوند.

۱) آرتروز:

اصطلاح عاميانه آرتروز، همان ساييدگي غضروف مفصلي است. غضروف انسان هاي از ۳۵-۳۰ سالگي تغيير مي كند. اين پديده فيزيولوژيك و طبيعي است. در صورتي كه فشار روي غضروف به مدت طولاني زياد باشد، غضروف تخريب و درد ايجاد خواهد شد. آرتروز درمان ندارد ولي راه هايي براي تسكين درد وجود دارد؛ مثلا بيماران به عضو دچار آرتروز فشار نياورند.پرستار بيمار در منزل

آرتروز شايع ترين بيماري از دسته التهاب مفاصل است در اين بيماري غضروف تخريب مي گردد و بە تدريج از بين مي رود مفاصل زانو، ران و ستون فقرات بە سبب تحمل وزن بدن بيشتر دچار بيماري آرتروز مي شوند.

افزايش وزن، ژنتيك و جنسيت از مهمترين عوامل ايجاد بيماي هاي آرتروز ميباشد و افزايش وزن و چاق بودن نيز در ايجاد بيماري آرتروز در ستون مهره، لگن و زانو تاثير دارد بە طوريكه اگر فردي ۵ كيلو وزن كم كند درد آرتروزش نيز ۵۰ درصد كاهش مي‌يابد.پرستار بيمار در منزل
اگر فردي بر اثر تصادف يا ورزش بە مفاصلش آسيب وارد شود وي بيشتر در معرض بيماري آرتروز قرار دارد.

درد مهمترين علامت آرتروزميباشد بيمار ابتدا دچار درد مكانيكي مي گردد يعني هنگام راه رفتن مفاصلش دچار درد مي گردد و گاهي نيز استخوان هايش ورم و زانوهايش آب مي آورد. نوع تغذيه و رژيم غذايي در بوجود آمدن آرتروز مفاصل تاثير بسياري دارد مهمترين اصل در رژيم غذايي استفاده متعادل از لبنيات، گوشت، ميوه و سبزيجات است. همچنين با كاهش وزن و ورزش كردن مي‌توان جلوي ابتلا بە بيماري آرتروز را گرفت.
بيماران مبتلا بە آرتروز مي‌توانند عمل آرتروز پلاستي انجام دهند كە عمل آرتروزپلاستي يعني تعويض مفصل با پروتز (مفصل مصنوعي) است.
با كاهش وزن، شنا كردن، تغذيه مناسب، پياده روي، بستن زانو هنگام ورزش كردن استفاده كمتر از پله ميتوان از مبتلا شدن بە بيماري آرتروز جلوگيري كرد.
پرستار سالمند
پرستار بيمار در منزل

بيماري عمده مرتبط با سيستم مغز و اعصاب كه انسان ها را در سنين بالا مبتلا مي كنند. بيماري هاي مغز و اعصاب به ۲ گروه عمده تقسيم مي شوند؛ بيماري هايي كه مغز و نخاع را درگير مي كنند (مانند سكته مغزي، پاركينسون و زوال عقل) و بيماري هايي كه اعصاب محيطي را درگير مي كنند (مانند ALS)

۲) سكته مغزي :

بيماري هاي مغز و اعصاب در هر سني ممكن است بروز كند ولي بعضي از بيماري ها اساسا در سنين بالا و بعد از ۵۰ سالگي بروز مي كنند. اين بيماري ها هم انواعي دارند كه گاهي در سنين پايين ديده مي شوند. مثال خيلي ساده سكته مغزي است. سكته هاي مغزي به ۲ گروه كلي تقسيم مي شوند؛ سكته هايي كه به دليل گرفتگي عروق با لخته رخ مي دهند كه مانع خونرساني به مغز مي شوند. اين نوع از سكته ايسكميك نام دارد.گروه دوم سكته هاي هموراژيك يا خونريزي دهنده هستند. در اين نوع از سكته، رگ ها به دليل بالابودن فشار خون پاره مي شوند.

نتايج مطالعات نشان مي دهد آقايان بيشتر از خانم ها دچار سكته مغزي مي شوند. سن و جنسيت از مواردي هستند كه قابل پيشگيري نيستند ولي با كنترل بيماري هاي زمينه اي و كاهش وزن و داشتن شيوه زندگي سالم مي توان احتمال سكته مغزي را خيلي كاهش داد.

۳) پاركينسون :

پاركينسون بيماري نورودژنراتيو است؛ يعني سلول هاي مغزي يا بافت مغزي عصبي تخريب مي شوند. عواملي مانند التهاب، عفونت يا زمينه ارث و فاميلي و… نقشي در بروز بيماري پاركينسون ندارند. نكته بعدي و مهم تر اين است كه بيماري درمان ندارد و نمي توان جلوي تخريب فرايند سلولي ايجاد شده را گرفت. در بيماري پاركينسون بخشي از مغز به نام ماده سياه كه محل تجمع سلول هاي دوپامينرژيك است تخريب مي شود.پرستار بيمار در منزل

آلزايمر (زوال عقل) :

سردسته بيماري دمانس يا زوال عقل، آلزايمر است. اين بيماري با افزايش سن ارتباط زيادي دارد. اولين علامت، اختلال حافظه است. البته اختلال حافظه اي جدي گرفته مي شود كه با كاركرد زندگي شخص تداخل ايجاد كند. يكي از شكايت هاي افراد سالمند به خصوص افرادي كه به افسردگي مبتلا هستند، اختلال حافظه است. اين افراد از اينكه مدام دچار فراموشي مي شوند شكايت دارند. اختلال حافظه اي كه روي زندگي روزمره تاثيري نگذارد چندان جدي محسوب نمي شود. يكي از نكته هاي برجسته اين افتراق سالمنداني كه دچار فراموشي مي شوند از سالمنداني كه آلزايمر دارند، اين است كه در اختلال حافظه معمولي بيمار شخصا به پزشك مراجعه مي كند و از اينكه بعضي چيزها را فراموش مي كند شكايت دارد. در حالي كه مبتلايان به آلزايمر از فراموشي شان اطلاعي ندارند بلكه اطرافيان آنها را به پزشك ارجاع مي دهند.پرستار بيمار در منزل

۵) ALS :

بيماري ALS بيماري است كه در آن هسته دوم عصبي و الياف بعدي كه به عضلات پيام مي رسانند تخريب مي شوند. درنتيجه با گذشت زمان عضلات بدن بيمار تحليل مي رود و چون هسته هاي دوم عصبي مغز در ساقه مغز قرار دارند و به گردن و صورت عصب رساني مي كنند بيمار دچار اختلال در بلع و حرف زدن مي شود. با كهنه تر شدن بيماري، عضلات تنفسي درگير مي شوند و بيمار دچار مشكلات تنفسي هم مي شود.پرستار سالمند

اين بيماران دچار لاغري دست و پا و كاهش قدرت آنها نيز مي شوند و در نهايت فوت مي كنند. آينده بيماري خوب نيست و بقاي متوسط بيماران بعد از ابتلا ۵-۳ سال است. بيماران هيچ شكايتي از گزگز، مورمور و بي حسي اعضا ندارند. شكايت بيماران فقط از نظر ناتواني در عضلات است. بيماري ALS درمان ندارد، بعد از ۵۰ سالگي بروز مي كند و سير بيماري نسبتا سريع است.

۶) پوكي استخوان :

با افزايش سن، ماده پروتئيني و معدني استخوان و به دنبال آن تراكم استخواني كم مي شود ولي شيوه بد زندگي، نداشتن تغذيه خوب (بدون كلسيم و مواد معدني و پروتئين)، كمبود اشعه خورشيد در محل زندگي مثل كشورهاي اسكانديناوي و نزديك قطب، تحرك ناكافي و وجود بيماري هاي كليوي و غددي و مصرف بعضي از داروها، اين روند را تسريع مي كند.پرستار بيمار در منزل

پوكي استخوان علامتي ندارد و فقط وقتي معلوم مي شود كه شكستگي در نقطه اي از بدن رخ دهد اما آزمايشي به نام سنجش تراكم استخوان وجود دارد كه ميزان پوكي را مشخص مي كند.
در اين مواقع جلوگيري از پيشرفت بيماري الزامي است چون شكستگي هاي دوران سالمندي به راحتي بهبود نمي يابند و ممكن است باعث از كار افتادگي بيمار شوند.پرستار بيمار در منزل

۷) بيماري هاي التهابي عروق :

در اين بيماري عروق بزرگ درگير مي شوند. التهاب در عروق باعث مختل شدن خونرساني مي شود. عروق درگير ممكن است در شريان آئورت يا شريان هاي اندام ها باشد.

بيماران با سردرد، قفل شدن فك و دردهاي ناحيه شانه و گردن، خستگي، تب خفيف،كاهش اشتها و … مراجعه مي كنند.

اين بيماري مختص افراد بيشتر از ۵۰ سال است و معمولا زمينه ژنتيكي دارد. در تصويربرداري از عروق بزرگ، تنگي مشاهده مي شود. درمان چنين بيماراني ضروري است.

۸) فيبروميالژيا :

علامت شاخص بيماري فيبروميالژيا دردهاي عضلاني – اسكلتي است. در بررسي هاي تخصصي مشكل ساختاري در استخوان ها و التهاب عضلاني ديده نمي شود و اختلال مربوط به بافت همبند است.

۹) نقرس :

نقرس بيماري التهابي مفصلي است. اين بيماري از ميانسالي به بعد بروز مي كند و به ندرت در افراد جوان ديده مي شود. علت بيماري بالا رفتن اسيد اوريك خون است كه باعث ايجاد كريستال هايي در خون و رسوب در مفاصل و بافت ها مي شود.پرستار بيمار در منزل

اولين علامت نقرس در نيمي از بيماران تورم يا قرمزي، التهاب و سوزش در محل اتصال مفصل شست پا و پنجه است ولي بيماري در مفاصل ديگر مانند زانو، مچ و انگشتان دست و … نيز ديده مي شود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۳۴:۱۹ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]

امروزه معزل خانم هاي متاهل شاغل نگهداري فرزندشان به نحو احسنت است بطوريكه هم به ازنظر فكري هم از نظر جسمي به كودكشان رسيدگي شود ميخواهيم تفاوت نگهداري د رمهد كودك و منزل را بدانيم

اين روزها بعضي زوج هاي شاغل ترجيح مي دهند به جاي فرستادن فرزندشان به مهدكودك، پرستاري را استخدام كنند تا نگراني هاي شان از بابت مراقبت و نگهداري از كودك كمتر شود.اما حضور پرستار كودك در خانه به طور معمول با دردسرهايي همراه است و شايد مشكلاتي پيش بيايد، بنابراين بهتر است قبل از اينكه درمورد حضور پرستار در خانه تان تصميم بگيريد، توصيه هاي دكتر بيات را در اين زمينه بخوانيد.


سن كودك

يكي از اولين نكاتي كه در مورد انتخاب پرستار بايد درنظر گرفته شود، سن كودك است. در سنين پايين كه كودك نياز به مراقبت دارد، بهتر است پرستار با مهارت هاي نگهداري از كودك آشنا بوده و تجربه كافي داشته باشد. به عنوان مثال پرستاراني كه مادر هستند يا تجربه نگهداري از كودك را دارند، براي نگهداري از كودك گزينه مناسب تري محسوب مي شوند. كودكان بزرگ تر خودشان قادر به صحبت كردن هستند و مي توانند اتفاقات خانه را گزارش دهند اما در مورد كودكاني كه هنوز توانايي حرف زدن ندارند كنترل شرايط اهميت بيشتري پيدا مي كند. علاوه بر اين در مورد كودكان بزرگ تر توصيه مي شود پدر و مادر پرستاري را انتخاب كنند كه توانايي كار و بازي با كودك را داشته باشد. حتي اگر پرستار قادر باشد كارهاي آموزشي انجام دهد و تجربه يا تحصيلات مرتبط داشته باشد، داشتن اين قابليت ها به مراتب بهتر است. بهترين سن براي پرستاران ۲۸ تا ۴۰ سال است.


شيوه انتخاب پرستار مناسب براي كودكان


نكاتي در مورد روز مصاحبه


زماني كه پدر و مادر از طريق موسسات يا آشنايان با پرستاري آشنا شدند، بهتر است قبل از استخدام و سپردن كودك، با او مصاحبه كنند. در روز مصاحبه انتظارات بايد به طور واضح و مشخص بيان شوند. مثلا مادر بگويد كه انتظار دارد پرستار كودك چه غذاهايي را دراختيار كودك قرار دهد، آيا لازم است كه خود پرستار هم براي كودك غذا بپزد، آيا بايد بخشي از كارهاي آموزشي را هم برعهده داشته باشد و آيا مي تواند كودك را از خانه بيرون ببرد؟ عادت هاي غذايي كودك، ويژگي هاي رفتاري، حساسيت هاي غذايي و مواردي از اين دست هم نكات مهمي هستند كه بايد به پرستار گوشزد شود. هرقدر اين توافقات واضح تر باشد امكان بروز مشكلات در آينده كمتر است. اگر اين صحبت هاي اوليه شفاف نباشد اين احتمال وجود دارد كه بعد از مدتي بنا به دلايلي مشكلاتي ايجاد شود و والدين از عملكرد پرستار رضايت نداشته باشند. درنتيجه پرستار كودك كارش را ترك كند يا اخراج شود كه اين موضوع ممكن است بر احساسات كودك تاثير داشته باشد. علاوه بر اين هر خانه اي قانون و خط قرمزهايي دارد كه بايد در مورد اين نكات هم حتما با پرستار صحبت شود. پيشنهاد مي شود كه مادر در مورد محل قرار گرفتن تلفن هاي تماس ضروري، داروهاي كودك، دفترچه بيمه و… پرستار را مطلع كند تا در شرايط اضطراري پرستار به موقع به كودك كمك كند.


كنترل از راه دور


در مورد كودكاني كه در سنين قبل از سه سالگي هستند و توانايي صحبت كردن ندارند، بهتر است اقدامات ديگري هم در نظر گرفته شود. به عنوان مثال اگر پدر و مادر امكانات مالي خوبي دارند، خريد دوربين هاي مدار بسته اقدام موثري است كه مي تواند در نظارت كارهاي پرستار تاثير داشته باشد. درصورتي كه امكان خريد دوربين مدار بسته وجود ندارد، والدين مي توانند حداقل صداي پرستار را ضبط كنند. البته نكته مهم اينجاست كه خود پرستار در جريان نصب دوربين يا دستگاه ثبت صدا باشد و بداند كه والدين كودك، عملكرد او را كنترل مي كنند. براي نظارت بر كار پرستار مي توان از همسايه ها هم كمك گرفت. مادر مي تواند به يكي از خانم هاي همسايه بسپارد تا اگر صداي گريه ممتد كودك را شنيد براي پيگيري به خانه شان مراجعه كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۵۷:۳۰ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 2606
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب