پرستاري
پرستاري

پرداختن به مسئله سالمندان با توجه به تبديل جوامع سنتي به جوامع صنعتي و تبعات اقتصادي فرهنگي اخلاقي آن بيش از پيش بايد مورد توجه قرار گيرد. همچنين با توجه به اين كه شمار سالمندان رو به افزايش است بايد توجه ويژه اي به مراقبت از سالمند و پرستاري از سالمند در منزل شود.
حوادث و موضوع ايمني سالمندان از مواردي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد همه ساله تعداد زيادي از افراد بالاي 65 سال دچار زمين خوردگي و آسيب فيزيكي مي شوند كه بيشتر آنها در منزل و اطراف آن مثلا در حياط خانه رخ مي دهد. عوامل متعددي مي تواند باعث زمين خوردن و به دنبال آن صدمه ها و آسيب شود.
خانواده محترم آيا تصور مي كرديد كه يكي از شايعترين علت هايي كه باعث ناتواني يا حتي مرگ در سالمندان مي شود مي تواند زمين خوردن باشد ؟ آيا مي دانيد زمين خوردن سالمندان بعداز بيماري هاي سكته قلبي و مغزي ، سرطان ها ، عفونت هاي تنفسي و ديابت ، پنجمين علت مرگ در سالمندان است ؟ آيا مي دانيد بيشتر از نيمي از اين زمين خوردن در خانه اتفاق مي افتد ؟
افتادن (سقوط ) حدود دو سوم از حوادث سالمندان را تشكيل مي دهد. براساس آمار،سقوط40درصددرسالمندانبالاي 65سال و حدود 60 درصددر سالمندان بالاي 75 سال رخ مي دهد . در ايران علت 50 درصد آسيب هاي فيزيكي سالمندان، زمين خوردن است .
زمين خوردن سالمندان در حالي كه چندان به چشم نمي آيد مشكل بسيار مهمي است زيرا يا باعث ناتواني سالمند مي شود و يا به ويژه در سالمندان بالاي 80 سال منجر به مرگ وي مي شود . بيشترين صدمه هنگام زمين خوردن در لگن، استخوان ران و كوفتگي عضلات و گاهي شكستگي در مهره هاي كمر است. ترس از زمين خوردن دوباره به دنبال يك بار زمين خوردن از عوامل بي تحركي و نگراني در سالمندان است كه آن هم عواقب بد و زمين گيري در سالمندان را به دنبال دارد.
ناتواني سالمند در خانواده باعث مشكلات بسيار زيادي هم براي خانواده و هم براي سالمند مي شود . اگر زمين خوردن باعث ناتواني سالمند شود اولا سالمند براي كارهاي شخصي وابسته به شما خواهد شد و علاوه بر اينكه يك نفر مدام بايد در كنار او باشد مجبور خواهيد شد هزينه گزافي پرداخت نماييد. با همه اين تفاسير وابسته شدن سالمند به خانواده باعث مشكلات روحي و رواني بدخلقي و افسردگي او خواهد شد .
بنابراين مي توان با مراقبت بيشتر در منزل و ترجيحا بهره گيري از پرستار سالمند در منزل از مراكز تخصصي و با مجوز رسمي و مناسب سازي محيط زندگي سالمند از اين مشكل به ظاهر بي اهميت ولي خطرناك جلوگيري كرد
.
چرا سالمندان زمين مي خورند ؟

دو علت مهم زمين خوردن در سالمندان يكي مصرف داروها ، مشكلات جسمي و روحي مربوط به خود آنهاست و ديگري به دليل نامناسب بودن فضا و چيدمان و محيط خانه و محل زندگي سالمند است . بنابراين با مناسب سازي فضاي خانه مي توانيم از مشكل مهم زمين خوردن جلوگيري كنيم .
سالمندان ممكن است به خاطر مشكلات پروستات يا مصرف بعضي داروها يا مشكلات كليوي در طي شب چندين بار دستشويي بروند . از طرفي ممكن است مشكلات بينايي داشته باشند يا به خاطر استفاده از داروهاي خواب آور و آرامبخش ، دچار كاهش هوشياري شوند و دقت آنها هنگام راه رفتن در منزل كاهش يابد . برخي داروها مثل داروهاي قلبي ممكن است باعث افت فشارخون وضعيتي ايجاد كند يا داروهاي ديابت باعث افت قند شده و باعث سقوط سالمند شوند . از دلايل ديگر زمين خوردن سالمندان، مشكلات مفصلي ، ضعف و درد در عضلات و استخوا ن هاست كه باعث اشكال در راه رفتن آنها مي دهد و باعث زمين خوردن آنها مي مي شود.
شرايط محيط زندگي سالمندان، از فرش و كفپوش اتاق تا نور كافي در پله ها و اتاق محل زندگي، در سلامت جسمي و فيزيكي آنها بسيار موثر است. با استفاده از كفپوش هاي مناسب براي اتاق، نورپردازي مناسب و پله ها و ايجاد تغييراتي كوچك در چيدمان وسايل منزل، مي توان محيط را به نحوي مناسب براي زندگي سالمند آماده كرد تا امكان زمين خوردن و آسيب فيزيكي به حداقل برسد
.
ويژگي هاي اتاق خواب سالمند:

اتاق حتما داراي پنجره باشد و فضا كافي براي حركت دادن و جابجا كردن ويلچر موجود باشد. و حتما حمام در اتاق سالمند يا نزديك به آن باشد. كنار يا بالاي تخت سالمند زنگ قرار بگيرد تا در صورت نياز سالمند به كمك اهالي خانه و پرستار سالمند در منزل بلافاصله متوجه شوند. همچنين نور كافي براي مطالعه سالمند در رختخواب فراهم شود.

سرويس بهداشتي مطلوب سالمند:

طراحي اين مكان بايد به صورتي انجام شود كه حركت ويلچر به راحتي امكا پذير باشد. وامكانات مناسب براي افراد معلول نيز در نظرگرفته شود.
سينك ها نيز بايد داراي شير آب گرم وسرد باشند و در كنار كليه ديوارها ميله هاي حمايتي موجود باشند كه سالمند بتواند با كمك گرفتن از آنه به راحتي حركت كند.
وجود زنگ در اين محيط ها نيز براي باخبر شدن پرستار سالمند در منزل از درخواست كمك سالمند ضروري است
.سالن و اتاق نشيمن:

بايد داراي نور كافي بوده و همچنين دور تا دور ديوارها همانند سرويس بهداشتي داراي ميله باشد تا سالمند بتواند براي راه رفتن و حركت كردن از آن ها كمك بگيرد. همچنين وجود يك كاناپه راحتي براي استراحت سالمند بسيار ضروري است. همچنين تا جاي ممكن استفاده از سراميك و سنگ براي كف سالن ها مي تواند براي مراقبت از سالمند خطرساز باشد و خطر شكستگي و افتادن را افزايش مي دهد. و استفاده از موكت حداقل در مسير حركتي سالمند مي تواند به مقدار قابل توجهي اين خطرات رو كاهش دهد. در تمامي پنجره ها نيز وجود نرده بسيار ضروري است.
در نهايت با رعايت موارد گفته شده و همچنين توجه به نيازهاي رواني و عاطفي سالمند مراقبت از سالمند و پرستار سالمند در منزل بسيار ساده تر شده و منجر به بهبود كيفيت زندگي اين عزيزان خواهد شد

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۲:۲۸:۵۸ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 15
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 2613
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب