پرستاري
پرستاري

زماني كه پدر يا مادر سالمندي مبتلا به بيماري آلزايمر مي شود، برخي از فرزندان تصميم مي گيرند كه پرستاري از سالمند خود را در منزل بر عهده بگيرند. اين كاري دشوار است و به دليل اينكه در اين بيماري سطح توانايي و الگوهاي رفتاري روز به روز تغيير ميكند، همواره درگيري هاي ذهني جديدي براي شخصي كه وظيفه ي پرستار سالمند در منزل را بر عهده گرفته به وجود مي آورد.


علاوه بر وظايف رايج پرستاري از سالمند كه شامل تعويض لباس و حمام كردن و تغذيه مي باشد، رفتارهاي شايع در سالمندان مبتلا به بيماري آلزايمر مانند توهم و سرگرداني، وظايف جديدي را به ديگر كارهاي پرستاران مي افزايد.
داشتن يك برنامه ي منظم در طول روز كمك زيادي به پرستاري از سالمند در منزل مي كند. بسياري از پرستاران داشتن يك استراتژي مناسب را براي برخورد با رفتارهاي دشوار و شرايط استرس زا بسيار مفيد مي دانند اما فهميدن آن كار آساني نيست و تنها از راه آزمون و خطا بدست مي آيد.(چرا كه اين استراتژي ها از بيماري به بيمار ديگر كاملا مي تواند متفاوت باشد) در واقع هر فرد مبتلا به آلزايمر منحصر به فرد است و در طول بيماري نيز رفتار متغيري دارد.
يكي از موضوعات مهم در پرستاري از سالمند مبتلا به آلزايمر در منزل، برقراري ارتباط صحيح با سالمند است.
انتخاب كلمات ساده و جملات كوتاه و لحن ملايم و صداي آرام، اجتناب از صحبت كردن با سالمند به مانند كودك و اجتناب از صحبت كردن در مورد اشخاصي كه آنجا حضور ندارند، كاهش نويز ها و اصوات پرت كننده حواس مانند راديو و تلويزيون براي افزايش تمركز سالمند، برقراري ارتباط چشمي و اطمينان از توجه كافي سالمند قبل از صحبت كردن از جمله روش هاي پيشنهادي براي برقراري ارتباط مناسب در پرستار سالمند مبتلا به آلزايمر در منزل مي باشد.
براي برخي از سالمندان مبتلا به آلزايمر،حمام رفتن و رعايت بهداشت مهم نيست و اين براي كساني كه وظيفه ي پرستاري از سالمند در منزل را بر عهده دارند يك درگيري ذهني مهمي است. آنها ممكن است فكر كنند كه تازه حمام رفته اند در صورتي كه هفته ي پيش بوده است. يا ممكن است از اينكه هنگام حمام كردن صدمه ببينند مي ترسند. داشتن يك برنامه ي منظم براي حمام كردن هم به سالمند و هم به پرستار سالمند كمك بسياري مي كند.
-حمام كردن را براي روزي كه سالمند آرام است برنامه ريزي كنيد و سعي كنيد يك روالي را در زندگي سالمند ايجاد كنيد.
-به اين واقعيت كه حمام كردن براي برخي از سالمندان مبتلا به آلزايمر ترسناك و ناراحت كننده است احترام بگذاريد و با ملايمت و احترام رفتار كرده و صبور باشيد.
-هر آنچه كه مي خواهيد انجام دهيد را گام به گام به سالمند توضيح دهيد.
-نسبت به درجه حرارت حمام حساس باشيد و دماي آب را قبل از شروع تست كنيد.
-با استفاده از دوش دستي، صندلي حمام و گاهي وان، ايمني لازم را ايجاد كرده و هرگز سالمند را به تنهايي در حمام رها نكنيد.
برخي از سالمندان مبتلا به بيماري آلزايمر مي خواهند تمام مدت غذا بخورند در حالي كه برخي نيز بايد به غذا خوردن تشويق شوند. افرادي كه وظيفه ي پرستاري از سالمند در منزل را بر عهده دارند بايد:
پرستار سالمند سعي كند محيطي آرام با حداقل نويز و اصوات پرت كننده حواس براي صرف غذا ايجاد كند. به فرد فرصت انتخاب غذاي مورد نظر خود را دهند ولي توجه شود كه تعداد غذاهاي پيشنهادي محدود باشد. وعده هاي غذايي به وعده هاي كوچك چند بار در روز تقسيم شود و از ميان وعده هاي مناسب استفاده شود. امكان پرخوري در اوايل بيماري رايج است. سالمند بايد به نوشيدن مقدار زياد مايعات در طول روز براي پيشگيري از كم آبي تشويق شود. با پيشرفت بيماري احتمال خفگي ناشي از بلعيدن وجود دارد، بنابراين پرستار بايد كاملا توجه كند كه سالمند حتما غذا را به اندازه ي كافي بجود. معاينات و رعايت بهداشت دندان هم به طور روزانه ضروري است.
بسياري از افراد مبتلا به آلزايمر در مدتي قبل و بعد از غروب آفتاب و گاهي تا سپيده دم، بي قرار،آشفته و تحريك پذير مي شوند كه سندروم "غروب" ناميده مي شود. اين علايم مي تواند هم براي سالمند و هم اطرافيان و شخصي كه وظيفه ي پرستاري از سالمند در منزل را دارد خطرناك باشد. حفظ يك روال در زمان غروب آفتاب كه اضطراب شديد در آن هنگام را كاهش دهد براي پرستاري از سالمند در منزل ضروري است. براي اين گونه سالمندان به دليل سندروم غروب،راضي كردن آنها براي رفتن به رختخواب و خوابيدن مي تواند بسيار سخت باشد. برخي از استراتژي هاي زير ميتوانند مفيد باشند:
تشويق كردن به تحرك بيشتر در طول روز،كاهش زمان چرت زدن در روز (اما بايد مطمئن شد كه فرد استراحت كافي در روز را داشته باشد وگرنه بدليل خستگي، احتمال بي قراري در اواخر بعد از ظهر وجود دارد)، ايجاد يك مكان ساكت و آرام براي بهبود كيفيت خواب، خوابيدن در ساعت مشخص (ايجاد يك روال)، محدود كردن كافئين، استفاده از چراغ خواب اگر سالمند ترس از تاريكي داشته باشد.
پرستار سالمند مبتلا به آلزايمر در منزل نيازمند تامين امنيت و ايمني كامل در منزل مي باشد.ايجاد يك محيط امن مي تواند از بسياري از موقعيت هاي استرس زا و خطرناك جلوگيري كند. از جمله اقدامات لازم عبارت است از:
نصب قفل ايمن بر روي پنجره ها و درهاي بيروني براي جلوگيري از سرگرداني سالمند و حذف قفل حمام براي جلوگيري از اينكه فرد بطور تصادفي در را به روي خود قفل كند. استفاده از قفل كودك در كابينت هاي آشپزخانه كه مواد شيميايي و خطرناك نگه داري مي شود. منظم نگه داشتن خانه و ايجاد نور مناسب در آن. توجه به مسائل ايمني آشپرخانه،براي مثال نصب سوئيچ قطع خودكار بر روي اجاق گاز براي جلوگيري از آتش سوزي.آگاه كردن همسايگان از احتمال سرگرداني سالمند،در صورتي كه فرد را به تنهايي در بيرون منزل مشاهده كردند سريعا به پليس يا شخصي كه مسئوليت پرستاري از سالمند در منزل را دارد اطلاع دهند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۵۱:۰۲ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 7
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 2605
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب