پرستاري
پرستاري

مطمئنا مراقبت از با نوزاد خود چند هفته اول سخت خواهد بود. در اينجا چند راهنمايي از پدر و مادرهاي با تجربه آورده شده تا به شما كمك كند و زندگي را ساده تر نمايد.

خواب:
يك پرستار نوزاد بايد شرايط لازم براي خواب كودك را ايجاد كند و كمك كند كه به مقدار كافي بخوابد. نوزادان نسبت به بقيه، براي سالم ماندن و قوي شدن نياز به خواب بيشتري دارند. (برخي تا 16 ساعت در روز)
برخي نوزادان زماني كه متولد مي شوند ،روز و شب آنها ممكن است برعكس شود. اگر كودك در شب اكثرا بيدار باشد، مادر يا پرستار كودك بايد با كم كردن نور چراغ ها و كاهش صحبت كردن خود، صبور باشد تا كودك چرخه ي طبيعي خواب خود را آغاز كند. اگر نوزاد زماني طولاني را در يك وضعيت و با پوزيشن ثابت سر خوابيده باشد،براي از بين بردن نقطه ي نرم، بايد پوزيشن سر او را تغيير داد.
تغذيه:
اگر نوزاد به اندازه ي كافي تغذيه شود، در روز 6-8 بار پوشك خود را خيس ميكند و بطور پيوسته افزايش وزن دارد.
اگر نوزاد در ابتدا به سختي غذا بخورد، مادر به هيچ وجه نبايد دچار استرس شود و اين مشكل با صبر و تمرين حل خواهد شد. حتي مادر ميتواند از يك پرستار نوزاد يا مشاور شير دهي كمك بگيرد.
يك پرستار نوزاد حتما بايد توجه كند كه حداقل هر 4 ساعت يكبار كودك را غذا دهد و حتي اگر لازم است بايد او را از خواب بيدار كند. به هنگام تغذيه ي نوزاد بايد مطمئن بود كه او كاملا پوزيشن راحتي دارد. تغذيه مي تواند به مدت 40 دقيقه طول بكشد، بنابراين بايد يك شرايط راحت و تكيه گاه مناسبي براي مادر يا پرستار كودك نيز مهيا شود.
مادر اگر كودك را با شير خود تغذيه مي كند بايد رژيم غذايي سالم و متعادلي داشته باشد، به اندازه ي كافي آب بنوشد، و مصرف الكل و كافئين را محدود كند زيرا اين مواد به شير نيز وارد ميشوند. انتخاب اينكه نوزاد با خوراك (شير خشك) تغذيه شود يا شير مادر،يك تصميم شخصي است،هرچند تحقيقات نشان مي دهد كه تغذيه با شير مادر براي كودك بسيار مفيدتر است.
تعويض پوشك:
براي تعويض پوشك، به پوشك تميز، پماد نرم كننده (براي حساسيت و جوش هاي ريز)،يك ظرف آب گرم، يك ليف حمام تميز و گلوله هاي پنبه اي و يا دستمال مرطوب نياز است. پرستار نوزاد بايد نوزاد را به پشت بخواباند و پوشك كثيف او را عوض كند و با استفاده از آب و ليف حمام نرم ناحيه تناسلي كودك را پاك كند. در نوزادان دختر براي جلوگيري از عفونت ادراري شست و شو بايد از جلو به عقب صورت گيرد. در صورت مشاهده ي جوش هاي ريز، در محل مورد نظر از پماد استفاده شود. براي جلوگيري از جوش هاي ناشي از پوشك بايد به محض كثيف شدن پوشك آن را تعويض كرد و با آب و صابون شست و شو داد و براي چند ساعت اجازه داد كه ناحيه تناسلي كودك بدون پوشك و در معرض هوا قرار گيرد.
حمام كردن:
اگر مادر و يا پرستار نوزاد بخواهد او را در هفته ي اول حمام كند بايد با احتياط و با اسفنج نرم او را شست و شو دهد. هنگامي كه بند ناف افتاد، نوزاد را مي توان دو تا سه بار در هفته بطور منظم حمام كرد. معمولا مادران در ابتدا براي حمام كردن نوزاد خود مي ترسند. بهتر است در اينصورت از پدر كودك يا ديگر اعضاي خانواده و يا يك پرستار كودك كمك بگيرد كه يك نفر كودك را در آب نگه دارد و ديگري كودك را حمام كند. بايد حتما به نگه داشتن سر و گردن نوزاد و جلوگيري از سُر خوردن او در هنگام حمام كردن توجه شود.
نحوه رسيدگي به نوزاد:
برخي مادران در برخورد با نوزادان بسيار كوچك خود ممكن است دچار ترس شوند، ولي با آموزش هاي لازم از طرف مشاور يا پرستار نوزاد يا ساير اعضاي خانواده مي توانند اعتماد به نفس كافي در رسيدگي به نوزاد خود را بدست بياورند.
قبل از بغل كردن و نوازش كودك، مادر يا پرستار كودك بايد به اين موضوع توجه كند كه دستهاي خود را شسته و بهداشت را كاملا رعايت كرده باشد. نوزادان تازه متولد شده بدليل آنكه سيستم ايمني ضعيفي دارند مستعد ابتلا به عفونت هستند.
چون عضله هاي گردن نوزاد به اندازه كافي قوي نيست توانايي نگه داشتن سر و گردن خود را ندارد بنابراين در هر حالتي كه نوزاد بغل مي شود بايد مواظب سر و گردن او بود. از تكان دادن نوزاد، چه در زمان بازي كردن با او و چه هنگام عصبانيت، بايد كاملا پرهيز شود زيرا ممكن است موجب خونريزي مغزي و مرگ نوزاد شود. يك پرستار كودك بايد حتما توجه كند كه حتي نوزاد را با تكان دادن او بيدار نكند بلكه با لمس ملايم و يا غلغلك دادن پا بيدار كند.
اگر مادر يا بطور كلي پرستار نوزاد بخواهد كودك را بغل كند، بايد براي نگه داشتن سر و گردن او، سر او در داخل آرنج، طول بدنش روي ساعد قرار گيرد و لگن و پاها هم توسط دست گرفته شود و كاملا چسبيده به بدن پرستار باشد.
بدليل اينكه نوزاد زمان زيادي به پشت خود قرار ميگيرد،بسيار مهم است كه مدتي در روز به روي شكم قرار داده شود كه بازوها و سر و گردن او تقويت شوند. بسياري از پزشكان مي گويند نوزاد بايد روزانه 15-20 دقيقه به روي شكم قرار گيرد ولي برخي ديگر مي گويند بايد در چند بازه ي زماني 5 دقيقه اي در طي روز اين عمل انجام شود و نه يكباره.
گذاشتن كودك به روي شكم كار سختي است و ممكن است نوزاد مقاومت كند بنابراين بايد صبور بود و با سرگرمي و بازي كودك را تشويق كرد.
آرام كردن نوزاد در حال گريه:
پيدا كردن راهي براي آرام كردن نوزاد اصلا كار آساني نيست. زماني كه يك نوزاد گريه مي كند در ابتدا مي توان حدس زد كه پوشك او مرطوب است و يا كودك گرسنه است و يا احساس سردي يا گرمي بيش از حد مي كند.گاهي اوقات نيز كودك فقط مي خواهد بغل شود. هرچقدر كه يك پرستار كودك،نوزاد را بيشتر بشناسد و زمان بيشتري با او سپري كند راحت تر متوجه مشكل او مي شود.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۴۳:۰۹ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 2
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 2878
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب