پرستاري
پرستاري


امروزه به دليل مشغله زياد، و صنعتي شدن جوامع سنتي خانواده ها ممكن است نتوانند به تنهايي از عهده نگهداري و مراقبت از فرزندان يا سالمندان خود بر آيند. لذا يكي از مهمترين دغدغه هاي آنها انتخاب فرد مناسب براي اين امر است. سلامت اول به عنوان مركزي پذيرفته شده و معتبر در زمينه خدمات رفاهي ، مراقبتي و پرستار در منزل ضمن بهره بري از دانش و تجربه خود، با ده ها خانواده صحبت كرده تا از تجربيات كاربردي آنها نيز در نگارش اين مطلب بهره گيرد. ما با يك تحقيق ميداني شروع به جمع آوري اطلاعات و تجربيات فردي خانواده ها كرديم تا به بررسي نكات كليدي اين مهم بپردازيم. در نهايت اين شما هستيد كه بايد تصميم نهايي را بگيريد لذا اين مقاله مي تواند با افزايش كمي و كيفي اطلاعات مورد نيازتان، راهنماي شما در تصميم گيري باشد.
شرايط عمومي كودك يا سالمند:

سن و وضعيت عمومي كودك يا سالمند تا حدودي مي تواند بازگو كننده نيازهاي وي مي باشد. قطعا نيازهاي يك نوزاد با فرزند مدرسه اي متفاوت خواهد بود، همينطور در مورد سالمندان و تواناييهاي جسمي آنها نيز اين امر مشهود است. نوزادان نيازهاي مراقبتي بيشتري نسبت به كودكان بزرگ تر دارند لذا كارشناسان معتقدند مادران يا افرادي كه تا كنون تجربه نگهداري از نوزاد را داشته اند، مي توانند بهترين گزينه براي نوزادان باشند كه ما از آن ها به عنوان مادريار ياد ميكنيم . در مورد فرزندان بزرگتر يا سالمندان كار كمي آسانتر است چون اكثر آنها توانايي صحبت كردن را دارند و مي توانند نيازهاي خود را با شما در ميان بگذارند. شما همچنين بايستي با توجه به تعداد روزها يا ساعاتي كه با پرستار خود مي گذرانند به جست وجوي فرد مورد نظر بپردازيد. به عبارتي بايد ببينيد فرزند يا سالمند شما در اين ساعات به چه نوع مراقبت هايي بيشترنياز دارد تا فردي با مهارت هاي مورد نظر را بيابيد. اين مهم مي تواند شامل مواردي از قبيل نيازهاي آموزشي، تفريحي، همدم يا مونس باشد علاوه بر اين نكات همچنين توانايي يا تمايل مراقب يا پرستار در انجام امور منزل نيز بسيار مهم است چون شرح وظايف با توجه به حيطه كاري پرستار و مراقب تعيين مي شود.
چگونگي يافتن پرستار در منزل:

برخي از خانواده ها در بين دوستان و آشنايان خود به دنبال پرستارسالمند در منزل يا پرستار كودك در منزل مي گردند اما اين روش در بسياري موارد به نتيجه نمي رسد يا اين جستجو بسيار طولاني خواهد بود. از طرفي در برخي موارد با مشكلاتي از قبيل نداشتن مهارت هاي لازم براي نگهداري و مراقبت از از كودك در منزل يا مراقبت و نگهداري از سالمند در منزل، نداشتن اجازه كار قانوني روبه رو مي شويم. استفاده از موسسات معتبر و قابل اعتماد همانند مركز پزشكي سلامت اول براي جست وجوي پرستار كودك در منزل يا پرستار سالمند در منزل، مناسب ترين راه به نظر مي رسد چون انتخاب افراد در اين مراكز از طريق پركردن فرم هاي اطلاعاتي مربوطه ، مصاحبه و چك كردن پيشينه كيفري و كاري پرستار تاييديه سلامت رواني پرستار تاييديه سلامت جسمي پرستار و همچنين گواهي عدم اعتياد پرستار مورد نظرصورت مي گيرد. قوانين انتخاب پرستاران در منزل توسط اين مراكز ممكن است اندكي متفاوت باشد اما در نهايت آنها افرادي با تجربه بالا براي پروسه گزينش و استخدام دارند و هرچه حسن سابقه بيشتري داشته باشند، قابل اعتمادتر خواهند بود. برخي از خانواده هايي كه با آنها صحبت كرديم تازه مهاجر بودند و بعلت عدم تسلط به زبان انگليسي يا نداشتن زمان كافي، ترجيح مي دادند از پرستار مسلط به زبان انگليسي براي فرزند خود استفاده كنند تا او زبان را بهتر بياموزد. بنابراين مي توان از قبل در خصوص انتظاراتي از اين قبيل با اين مراكز هماهنگ كرد.
مصاحبه حضوري:

پس از يافتن پرستار كودك يا پرستار سالمند با شرايط مورد نظر، نوبت به مصاحبه حضوري مي رسد. هرچند شما ضمن تماس با موسسه و با سنجيدن تمام جوانب، موفق به يافتن فرد مورد نظر شده ايد اما اينها كافي نيستند. بهتر است قبل از اينكه كودك عزيز يا سالمند محترم را به او بسپاريد يك مصاحبه حضوري ترتيب داده و نكات كليدي را شخصا با وي در ميان بگذاريد. اين كار باعث مي شود شما بهترين انتخاب را داشته باشيد و همچنين پرستار و مراقب در منزل نيزشرايط شما را ديده و بعدا مجبور به تعويض پرستار نشويد چرا كه كارشناسان سلامت اول معتقدند، وقتي شما انتخاب مناسبي در تعيين پرستار در منزل براي كودك يا سالمند خود داشتيد بهتر است از جايگزين فرد ديگر جز در موارد ضروري، جدا خودداري كنيد چون به جهت وابستگي عاطفي كه بين پرستار در منزل و كودك يا سالمند به خصوص كودكان بوجود مي آيد ممكن است موجب بروز مشكلاتي گردد.
شرح كامل وظايف:

بعد از اينكه پرستار در منزل مورد نظر شما با موفقيت مصاحبه حضوري را پشت سر نهاد، شما بايد وظايف او را به طور كاملا شفاف و واضح برايش تشريح كنيد. تمام كارهايي كه از وي انتظار مي رود در بخش هاي جداگانه مشخص باشد. مثلا اينكه آيا از وي انتظار آشپزي هم داريد يا تنها كافيست غذاي آماده شما را در زمان مشخص به كودك يا سالمند بدهد؟ اگر بنا بر آشپزي است چه عادت يا رژيم غذايي وجود دارد؟ حساسيت هاي غذايي كدامند؟ دارو ها در چه زماني خورانده شوند؟ چه ورزش هايي انجام گيرد و به چه ميزان؟ در مورد كودكان بايد مشخص شود كه مراقبت هاي پرستار و مراقب در منزل تنها جنبه سرگرمي يا تفريحي دارد يا شامل آموزش و كمك در يادگيري و انجام تكاليف درسي هم مي شود. هماهنگي و همسويي رفتار پرستار كودك با والدين هم يكي از نكات مهم مي باشد. به هر حال هر خانه اي بايدها و نبايدهاي خاص خود را دارد. والدين بايد در اين مورد با پرستار كودك صحبت كنند و تنبيه يا تشويق هاي احتمالي را گوشزد كنند تا از بروز ناهنجاري هاي بعدي جلوگيري شود. البته پزشكان و روانشناسان مركز در موارد بالا توصيه هاي لازم را بر اساس يافته هاي خود ارائه مي نمايند يا دستورات مربوطه به سالمندان يا كودكان را از طريق پزشكان و يا مشاوران خانودگي آنها اخذ مي نمايند.
برقراري رابطه عاطفي دوسويه:

از آنجايي كه پرستاردر منزل قرار است ساعت هايي را در منزل شما و با كودك يا سالمند شما سپري كند بايد يك رابطه عاطفي مناسب بين آنها برقرار گردد. بايد به آنها فرصت ايجاد اين رابطه داده شود. مخصوصا براي كودكان ممكن است بسيار سخت باشد كه به يكباره ساعات طولاني را با يك پرستار در منزل جديد تنها باشند. بهتر است ابتدا از زمان كوتاهتر و با حضور والدين در خانه شروع شود و به تدريج به زمان مورد نظر افزايش يابد تا اين آشنايي در محيطي آرام و بدون استرس باشد و آنها هم بتوانند به پرستار اعتماد كنند. در مورد بزرگسالان ممكن است كار آسان تر باشد اما بايد توجه داشت كه آنها نيز مراقبت هاي خاص خود را دارند. مثلا ممكن است نياز به فردي با حوصله براي همراهي آنان در خريد روزانه يا هم صحبتي داشته باشند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ] [ ۱۲:۳۰:۵۴ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 17
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 2615
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب