پرستاري
پرستاري

خانواده‌ها هنگام انتخاب پرستار كودك به چه نكاتي توجه كنند؟
به توصيه آشنايان و دوستان خود كه يك پرستار خوب براي كودك‌شان داشته‌اند، توجه كنيد، مي‌توانند در خانه، به ويژه در اتاق كودك، از دوربين مدار بسته استفاده كنيد كه اين روزها با قيمت‌هاي مناسبي در بازار يافت مي‌شود و وجود اين دوربين را به پرستار گوشرد كنيد. نصب دوربين‌ به ويژه در مورد نوزادان و كودكاني كه هنوز نميتوانند صحبت كنند كه درباره رفتار پرستار خود به پدر و مادر گزارش دهند، اهميت دارد. مادران شاغل بايد به سراغ پرستاراني بروند كه با اصول مراقبت از كودك به خوبي آشنا هستند و ترجيحا خودشان هم تجربه مادر بودن را دارند. البته تحصيلات مرتبط با پرستاري كودك نيز اهميت دارد و افرادي كه مدرك تحصيلي كودك‌ياري، روان‌شناسي كودك و... دارند، مي‌توانند در اولويت قرار دارند اما وجود تجربه شخصي در زمينه نگهداري مناسب از كودك و ويژگي‌هاي شخصيتي پرستار، مهم‌تر از ميزان تحصيلات اوست.
ويژگي‌هاي رفتاري
پرستار دقيقا بايد مانند يك مادر، مهربان، صبور و خوش رفتار باشد و با ويژگي‌هاي شخصيتي كودكان در سنين مختلف آشنايي داشته باشد. به عنوان مثال، كودكان در دوران نوپايي، لجباز و پرخاشگر مي‌شوند و سعي دارند كه با بزرگ‌ترها مقابله كنند. در چنين شرايطي اين پرستار كودك است كه بايد اين ويژگي‌ها را بشناسد و رفتار كودك را كنترل كند و بدرفتاري از خود نشان ندهد.
آيا تفاوت بارزي ميان كودكي كه پرستار دارد و كودكي كه در كنار مادرش بزرگ مي‌شود، هست؟
اغلب مادران شاغل چاره‌اي جز گرفتن پرستار براي كودك خود و يا فرستادن او به مهد كودك ندارند و بررسي‌ها نيز نشان مي‌دهد تفاوت چنداني بين اين كودكان و كودكاني كه همه ساعات روز را با مادر خود مي‌گذارند، وجود ندارد؛ چرا كه ثابت شده كيفيت رابطه بسيار مهم‌تر از كميت آن است.
چه بسا تربيت كودكي كه پرستار از او نگهداري مي‌كند بهتر از كودكي باشد كه مادر خانه‌دار اما بي‌حوصله‌اش تمام ساعات روز را با او مي‌گذراند و اصلا به آموزش و تربيت و سرگرم كردن كودك خود توجهي نمي‌كند.
سن پرستار كودك
پرستار نبايد خيلي جوان و بي‌تجربه باشد. از طرفي نبايد سالمند باشد. ميانسالي بهترين سن براي پرستار كودك است كه هم داراي تجربه كافي است و هم براي آموزش و بازي با كودك حوصله دارد. در عين حال، اين‌طور نيست كه بگوييم پرستاران جوان، پرستاران خوبي نيستند و بايد شرايط ديگر هم بررسي شود.
منظورتان سن مناسب كودك براي داشتن پرستار است؟
نكته مهم‌تر از سن پرستار، سن كودك است كه مادران شاغل بايد نسبت به آن توجه ويژه داشته باشند. توصيه روان‌پزشكان كودك اين است كه مادر شاغل حتما تا يك سالگي كودك خود، مرخصي بگيرد و تمام طول روز را با فرزندش بگذارند تا رابطه وابستگي ميان مادر و كودك شكل بگيرد و محكم شود. البته بعد از يك سالگي كودك هم نمي‌توان از صبح تا شب نگهداري كودك را به پرستار واگذر كرد، بلكه ساعات حضور پرستار بايد كوتاه باشد. به ويژه اگر دراين شرايط، پرستار براي كودك وقت و انرژي كافي نگذارد، كودك با بحران‌هاي شديد عاطفي مواجه خواهد شد.
از طرفي فرستادن كودك به مهد از سن 3 سالگي بهترين گزينه است و والدين شاغل در اين سن مي‌توانند به جاي گرفتن پرستار براي كمك خود، او را به مهد كودك بفرستند زيرا از 3 سالگي به بعد حضور در مهد، روند اجتماعي شدن كودك را تسريع مي‌كند و در افزايش هوش كودك نيز تاثيرگذار است.
مراكز اعزام پرستار كودك به منازل تا چه حد قابل اطمينان هستند؟
مراكزي كه مجوز بهزيستي و وزارت بهداشت داشته باشند و از ويژگي اخلاقي و رفتاري پرستار آگاه باشند و سپس با اطمينان كامل او را استخدام كنند. متاسفانه ديده شده در مراكزي كه مجوز قانوني ندارند اكثر افرادي كه متقاضي كار در اين موسسات هستند، اختلالات فردي دارند و همين اختلالات مانع برقراري ارتباط عاطفي مفيد وسازنده ميان كودك و پرستار مي‌شود و متاسفانه آسيب‌هاي رواني و حتي جسمي كودك را به دنبال دارد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ] [ ۰۹:۲۲:۱۹ ] [ مينا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 38
دیروز : 9
افراد آنلاین : 1
همه : 2636
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب